Dnes je 19. 06. 2018
Meniny má Alfréd

Obnovená fasáda národnej kultúrnej pamiatky

MsU mV týchto dňoch boli úspešne ukončené práce na obnove fasády národnej kultúrnej pamiatky – historickej budovy Mestského úradu v Sabinove na Námestí slobody č. 57.
V rámci stavebných prác boli vymenené okná, ktoré boli kópiou pôvodných okien, čo sa týka tvaru, členenia a materiálu, ale s použitými novodobými technológiami - izolačným dvoj-sklom, moderným kovaním a viacnásobným tesnením.

Následne sa práce presunuli na opravu fasády, kde sa odstránili staré technologické zariadenia (pôvodný rozhlas) a rôzne káble vedené po fasáde, opravili rímsy, architektonicko – výtvarné prvky a remeselné detaily. Celoplošne bola opravená omietka s novým náterom v pôvodnej farbe a členení. Všetky práce prebiehali podľa podmienok a pokynov Krajského pamiatkového úradu v Prešove, ktorý vykonával štátny pamiatkový dohľad.
Objekt mestského úradu sa architektonicky vymyká z kontextu okolitých budov v radovej zástavbe pamiatkovej zóny Sabinov. Obnovou si objekt zachoval autentickú historizujúcu hlavnú fasádu so zachovaním architektonickej a štukovej výzdoby.
Do budúcna je záujem získať finančné prostriedky na opravu a zateplenie ostatných častí budov MsÚ - vedľajšej fasády na Námestí slobody č. 59, kde sa nachádza centrum pre občanov a ďalších novodobých zadných traktov a prístavieb.

jún 2018