Dnes je 19. 08. 2018
Meniny má Lýdia

Pripomenuli sme 100. výročie pôsobenia bl. Pavla Petra Gojdiča v Sabinove

220px Gojdic sedi prstenMestské kultúrne stredisko v spolupráci s gréckokatolíckou cirkvou v Sabinove zorganizovalo pri príležitosti stého výročia príchodu bl. Pavla Petra Gojdiča, OSBM ako kaplána do gréckokatolíckej farnosti nášho mesta výstavu s názvom „Boh je láska, milujme ho“. Jej autorkou je Anna Petrík Nagyová. Výstava pozostávala zo 14 panelov, na ktorých boli zachytené prostredníctvom fotografií a kalendária dôležité udalosti zo života tohto nevšedného človeka.

Vernisáž výstavy sa uskutočnila v sobotu 18. novembra 2017 v poobedňajších hodinách, ako súčasť kultúrno - duchovného programu o bl. Pavlovi Petrovi Gojdičovi. Ten nasledoval po slávnostnej posviacke novybudovanej gréckokatolickej farskej budovy a zrekonštruovaných pastoračných miestností v Sabinove gréckokatolickým arcibiskupom a metropolitom Jánom Babjakom a po odhalení a posvätení pamätnej tabule ku stému výročiu príchodu tohto mučeníka v dobe komunizmu ako kaplána do tejto farnosti v Sabinove. Dôvodom rozsiahlej renovácie objektu, s ktorou sa začalo v roku 2015, bola nielen veľká vzdialenosť pôvodnej farskej budovy od chrámu, ale aj je jnevyhovujúci stav.„Rozhodli sme sa predať starú farskú budovu a investovať do väčšieho komplexu, ktorý sa nachádza bližšie. Nadstavilo sa podkrovie, k objektu sa tiež pristavala poschodová budova. V celej budove sa nachádzajú kancelárske a pastoračné priestory, ale aj dva byty. Keďže máme vo farnosti viacero spoločenstiev a veľa aktivít, aj preto sme potrebovali viac priestoru,“ informoval nás farár a dekan gréckokatolíckej cirkvi v Sabinove Slavomír Palfi a dodal:„Na rekonštrukciu a výstavbu farského úradu sme zobrali úver, časť peňazí sme získali predajom starej farskej budovy a časť z vlastných zdrojov – z darov, zbierok a pod. Taktiež nás finančne podporilo Gréckokatolícke arcibiskupstvo v Prešove, Prešovský samosprávny kraj, ústretovosť bola aj zo strany mesta Sabinov. Vďaka patrí našim gréckokatolíckym veriacim, ktorí doteraz prispievajú na toto dielo finančnými darmi a svojimi modlitbami a ktorí boli ochotní chodiť aj po zbierkach. Vďaka patrí tiež veriacim rímskokatolíckej cirkvi v Sabinove, ktorí prispeli zbierkou, a tým podporili výstavbu farského úradu.,No najväčšia vďaka patrí Bohu, že sa nám tento zámer, aj na príhovor bl. Pavla Petra Gojdiča, podarilo zrealizovať.“

Pamätná tabuľa so spomienkou na sté výročie príchodu bl. biskupa P.P.Gojdiča je umiestnená na priečelí Gréckokatolíckeho chrámu Najsvätejšieho Srdca Spasiteľa. „Jej autorom je Ján Frančák. V spomínanom kultúrno - duchovnom programe vystúpili aj MUSe trio a Gréckokatolícky bohoslovecký zbor sv. Romana Sladkopevca z Prešova. Prierez životom tohto ojedinelého človeka predniesol prostredníctvom pútavej prezentácie dekan Gréckokatolíckej bohosloveckej fakulty v Prešove profesor Peter Šturák. Zostrih filmu pripravil Jakub Bačinský a podujatím sprevádzala Veronika Slaninková,“ spresnila riaditeľka MsKS Lucia Mihoková.
Ako ďalej uviedla, výstava trvala do 24. novembra v priestoroch Kultúrneho centra Na korze v Sabinove a ponuku navštíviť ju využili aj základné školy v Sabinove. Žiaci si ju prezreli v rámci hodín dejepisu. „K dispozícii bola pre nich aj skrátená verzia dokumentárneho filmu o bl. Pavlovi Petrovi Gojdičovi „Láska nadovšetko“, ako aj zvuková nahrávka približujúca jeho život. Osobnosť niekdajšieho gréckokatolíckeho biskupa svojím morálnym profilom prekonala hranice nielen Prešova a rodnej krajiny, ale aj hranice rozdeľujúce ľudí do kategórií na tých, ktorí majú právo na ľudskú dôstojnosť a tých, ktorým sa odopiera. Životný príbeh bl. Pavla Petra Gojdiča, ktorý sa vedel postaviť proti holokaustu i proti každej totalite, proti lži a neláske je určite inšpirujúci pre každého z nás bez ohľadu na vierovyznanie či národnosť. Tento mučeník komunistického režimu mal odvahu zastať sa utláčaných a biednych. Pravdu a lásku povýšil aj nad svoj život. Jeho biskupské heslo „Boh je láska, milujme ho“ vyjadruje, odkiaľ čerpal silu milovať nadovšetko. Tieto naše aktivity boli preto zamerané na to, aby si ľudia uvedomili, v akej dobe žil a s čím bojoval. Chceme, aby aj mladí ľudia premýšľali nad tým, že to všetko, čo tu už raz bolo, sa môže vrátiť a záleží len na nás, ako sa k tomu vieme postaviť,“ doplnila Lucia Mihoková. Súčasťou výstavy bola aj beseda so synovcom nedávno vyhláseného za blahoslaveného Titusa Zemana, Michalom Titusom Radošinským, ktorá sa uskutočnila 21. a 22.11.2017 aj v spolupráci s rímskokatolíckou cirkvou. Témou diskusie bolo rovnako obdobie nacizmu a komunizmu. Kňaza Titusa Zemana odsúdili komunisti na 25 rokov väzenia. Pustili ho po trinástich rokoch, no zakázali mu vykonávať službu kňaza. Až do konca života v roku 1969 ho tajná bezpečnosť sledovala.

Gojdič výber 7

Gojdič výber 6