Oficiálne stránky mesta Sabinov

Dnes je 27. 11. 2022
Meniny má Milan

Sabinov - Mesto kde sa dobre žije

Nájdite to, čo hľadáte ...

Oscarové mesto

oscarovemV letných mesiacoch roku 1964 sa v Sabinove nakrúcal film Obchod na korze, ktorý o dva roky vošiel do dejín československej kinematografie, ako prvý film ocenený zlatou soškou Oscara, ktorý mu ako najlepšiemu cudzojazyčnému filmu udelila Americká filmová akadémia. Filmári si podľa zápisu v mestskej kronike vtedy vybrali naše mesto, „... lebo Sabinov od roku 1945 nebol ešte takmer dotknutý novými stavbami a preto najlepšie vyhovoval podmienkam a požiadavkám režisérov" .

   Originálny zápis mestskej kroniky z roku 1964 str. 315 – 317 a str. 348 – 349

Sabinov si svoje bytostné spojenie s týmto filmom veľkolepo pripomenul v dňoch 11. – 18. júna 2006 v rámci DNÍ SABINOVA 2006 – OSCAROVÉ MESTO SABINOV. Veľkou to medzinárodnou kultúrnou, spoločenskou, vzdelávacou a športovou prezentáciou mesta, spolufinancovanou Európskym spoločenstvom..

om1Jej úvod patril v nedeľu 11. júna premiére dramatizácie poviedky Ladislava Grosmana „Obchod na korze", v naštudovaní Divadelného ochotníckeho súboru pri MsKS v Sabinove. Inscenáciu v dramatizácii Alty Vášovej so súborom naštudoval ako hosť člen činohry ŠD v Košiciach Peter Cibuľa. Hlavné postavy Tóna Brtka a Rozálie Lautmanovej stvárnili Štefan Lipták a Soňa Baslerová.. Svojou účasťou premiéru osobne poctila manželka Ladislava Grosmana, v Kanade žijúca p. Edita Grosmanová. Vypredané hľadisko ocenilo tvorcov inscenácie a účinkujúci herecký kolektív záverečným dlhotrvajúcim standing ovation . 

om2Na divadelnú premiéru nadviazalo slávnostné otvorenie novovytvoreného kultúrneho centra Na korze v historickej budove bývalého piaristického gymnázia. Jeho súčasťou je okrem mestskej galérie, koncertnej sály a informačného strediska, i stála expozícia filmu Obchod na korze. Nachádzajú sa v nej exponáty, pripomínajúce jeho nakrúcanie v Sabinove, z ktorých mnohé darovali občania mesta. Návštevník tu nájde bohatú obrazovú dokumentáciu, rekvizity, originálny scenár filmu, korešpondenciu jeho tvorcov so Sabinovčanmi i bustu autora literárnej predlohy Ladislava Grosmana, ktorú pri tejto príležitosti venoval expozícii akademický sochár Dušan Pončák. V rámci slávnostného otvorenia tejto novej mestskej kultúrnej inštitúcie, bola v expozícii vystavená aj originálna kópia Oscara, ktorým bol film režisérov Jána Kadára a Elmara Klosa v roku 1966 ocenený. Kópiu tohto vo filmárskom svete najprestížnejšieho ocenenia, pre túto príležitosť zapožičala p. Edita Grosmanová. 

om3Slávnostná talk show „Oscar City" bola o citoch, i o anglickom ekvivalente tohto slova, o meste. Na javisku kinosály MsKS si na nakrúcanie filmu Obchod na korze v Sabinove po 42 rokoch zaspomínal posledný žijúci predstaviteľ jednej z ústredných postáv filmu, člen činohry SND František Zvarík. Spolu s ním dcéra nezabudnuteľného Jozefa Kronera, herečka Zuzana Kronerová, i manželka Ladislava Grosmana, p. Edita Grosmanová. Súčasťou programu bolo i odovzdávanie Cien mesta Sabinov a primátorských ocenení. Ich laureátmi sa stali Folklórny súbor Sabinovčan, stredoškolský učiteľ, fotograf a historik - amatér PaedDr. Jozef Miko, historicky prvý predseda Prešovského samosprávneho kraja MUDr. Peter Chudík (Ceny mesta Sabinov), učiteľ a filatelista so svetovými úspechmi Mgr. František Sopko, šéftréner Karate klubu Sabinov Jozef Machala a MILK AGRO spol. s r.o. výrobný závod Sabinov (Ceny primátora mesta) 

om4Na oscarový film Obchod na korze nezabudli ani naši poľskí priatelia a partneri. Slávnostný „Večer priateľov – Koncert Galowy Miasta Siedlce", ktorý sa konal pod záštitou primátora Sabinova Ing. Petra Molčana a prezidenta Siedlec Dr. Miroslawa Szymanowicza, sa začal ústrednou valčíkovou melódiou slávneho filmu, v prevedení päťdesiatčlenného dychového Orkestra Garnizonu Siedlec. Publikum toto gesto prijalo s nadšením a veľkými ováciami. 

„Dni Sabinova 2006 – Oscarové mesto Sabinov" vyvrcholili s napätím očakávanou laserovou „Oscarovou nocou" v sobotu 18. júna. Počas nej sa na pódiu pred radnicou a na alegorických vozoch tisícom návštevníkom predstavili domáci umelci, súbory, žiaci hudobného a tanečného odboru ZUŠ, a športovci. Show ukončil veľkolepý ohňostroj, zábava však pokračovala veselicou a diskotékou na obidvoch koncoch námestia do neskorých nočných hodín. 

Ich súčasťou boli i množstvo ďalších podujatí a akcií, ktoré pripravilo a realizovalo mesto Sabinov v úzkej spolupráci so svojimi kultúrnymi a vzdelávacími inštitúciami a športovými organizáciami (promenádny koncert žiakov a pedagógov ZUŠ, športové súťaže, spoločenské a vzdelávacie stretnutia a kultúrne prezentácie žiakov a pedagógov ZŠ a ich zahraničných partnerov, umelecké výstavy, vyhlásenie výsledkov III. ročníka prehliadky výtvarnej tvorby žiakov ZŠ s medzinárodnou účasťou, , medzinárodné futbalové stretnutie MFK Slovan Sabinov- Medosz Kenderes, medzinárodné zápolenie študentov stredných škôl v netradičných disciplínach Pentapolitana Sabinov 2006 spojené s prezentačným workshopom a študentským juniálesom, stretnutie sabinovských podnikateľov so zástupcami partnerských zahraničných samospráv, medzinárodný futbalový turnaj internacionálov). Nedeliteľnou súčasťou tejto reprezentačnej prezentácie mesta bol 34. Sabinovský jarmok so svojou nenapodobniteľnou atmosférou a množstvom sprievodných amatérskych a profesionálnych umeleckých programov.
om5a om5b om5c om5d

„Dní Sabinova 2006 – Oscarové mesto Sabinov" sa zúčastnilo viac ako 400 zahraničných hostí z partnerských miest Siedlce (Poľsko), Kenderes (Maďarsko), Soběslav (Česká republika), Mealhada (Portugalsko), z miest Stryj (Ukrajina) a Nowy Sacz (Poľsko). Vyše 30 tisíc návštevníkov sledovalo 34 kultúrnych, spoločenských a športových podujatí, v ktorých sa predstavilo 800 účinkujúcich, resp, účastníkov.

Na realizácii tejto veľkej prezentácie Sabinova sa podieľalo 100 členov organizačného a realizačného štábu z radov profesionálov i dobrovoľníkov.

knihaommSúčasnej i budúcim generáciám ju bude pripomínať reprezentačná publikácia OSCAROVÉ MESTO SABINOV, vydaná Mestským kultúrnym strediskom v Sabinove. Možno ju zakúpiť v kultúrnom centre Na korze (Námestie slobody č. 100).


Juraj Navrátil
kronikár mesta Sabinov
foto : Eva Burgrová, Ľubomír Pavlovský, Ján Krehlík, Juraj Navrátil

Predpoveď počasia

Socha Sabíny

 

sabina

MFK Slovan Sabinov

WEB MFK

Dôležité tel. čísla

phone

MÚZEUM

muzeum

Partnerské mestá

siedlcekenderessobeslavcubuk

Program kina

KinoTorysa new

Mailinglist

Webkamery

 

Spravodajca mesta

Kalendár podujatí

november 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Investičné akcie 2016

IA2016

SMS systém mesta

SMSsM

Podujatia - Výlety

22-logo-podmevon 

 

Geografický systém

gisplan odkaz

Panorámy

banner_panoramyslovenska_2